19/05/2017
E veszélyes időszakra tekintettel megosztjuk veletek, miben látjuk a biztonság garanciáját, ami a kártevők elleni hatékony védelmet jelenti. (Nem vagyunk mindenhatók, így tévedhetetlenek sem, bizonyosan létezik más jó megoldás is, de jelen ismereteink szerint mi csak a következőknek tudjuk tulajdonítani, hogy 200+ gép az elmúlt 15+ évben egyszer sem fertőződött be semmilyen kártevővel.)
A különféle programok mellett kevés figyelmet kap a felhasználók oktatása a gép- és internethasználatra, pedig nincs sok okosság e területen, ide is fér pár bekezdésben, és ennek sokkal nagyobb a szerepe, mint bármi másnak.
Tehát mi a következő szabályokat tartjuk és tartatjuk be nagyon szigorúan.
- Legalább a Windowsból és vírusirtóból eredetit kell használni. Ez biztosítja az azonnali biztonsági frissítéseket, nem jön váratlan "nem vagyok legális, vegyél meg" üzenet sem, ami rendkívül bosszantó lehet egy fontos munka közeli határidejével a nyakunkon.
- A vírusirtóból sajnos nem nyújt elegendő védelmet az ingyenes vagy a Windowsba épített (igen, mindre tudunk ellenpéldát). Jelenleg mindenhol legalább az Eset NOD32, de otthoni környezetben az erősebb Eset Smart Security verziót használjuk, ez utóbbiban szülői felügyelet is van. Diákoknak, nyugdíjasoknak, dokiknak, tanároknak 50%-os áron elérhető. Másokat is próbáltunk, volt ami hosszú ideig kiválóan védett is, aztán egyszer csak elhasalt, nem soroljuk a példákat. Teljes fertőzésmentességet folyamatosan eddig nekünk csak az Eset védelmek adtak.
- A következők frissítéseit azonnal (!) telepítjük: Adobe Reader, Adobe Flash Player, Java, vírusirtó. Reggel addig nincs levélolvasás, böngészés és semmilyen munka sem, amíg a vírusirtó nem frissül.
- Minden levelező postafiókunk mögött gmail fiók dolgozik. A gmail minden futtatható programot kiszűr, és számtalanszor törölt már kártevőt is. Ha valaki más fiókot használ, érdemes azt is átirányítani egy gmail fiókba. A gmailt aztán be lehet állítani, hogy a külső fiók nevében küldjön levelet, tehát egy elegáns email címről sem kell emiatt lemondani.
- Csak olyan e-mail csatolmányt nyitunk meg, amiről pontosan tudjuk, hogy ki, milyen céllal küldte. Az "érdekes" dolgokra kattintani szigorúan tilos! Ezt legalább havonta-kéthavonta nyomatékosan elmondjuk amerre csak járunk, ugyanis sokan hajlamosak erről megfeledkezni. Megítélésem szerint ez a legfontosabb.
- És végül, mivel hús-vér emberek vagyunk, butaság lenne szemet hunyni a valóság felett: ha már feltétlenül "okosban" szeretne valaki egy-egy programot, akkor legalább tartózkodjon a legfrissebbektől. Jó lesz az eggyel-kettővel ezelőtti verzió is, amit már sokan letöltöttek, és inkább valami ismert magyar torrent oldalról szerezzük be. Érdemes tehát egy pillantást vetni a letöltések számára, és a hozzászólásokra, ha ott azt írják, hogy bármi is vírusos a letöltésben, lépjünk tovább! Ugyanígy, ha muszáj, inkább innen szerezzük be a filmjeinket is, és még véletlenül se ismeretlen weboldalakról.
A sebesség megőrzése céljából a jól megszokott programjainkon kívül tartózkodjunk a folytonos próbálgatástól, nagy veszélynek tesszük ki általa a gépet. Ha ezt kibírjuk, nem lesz szükség semmiféle sebességoptimalizálókra és cleaner segédprogramokra. Semmilyen extra programra nem lehet szükség egy online videó lejátszásához sem, és ha jelezne a vírusirtó !!SOHA!! ne engedélyezzük a veszélyes műveletet.
Tapasztalataim szerint akinek ezeket elmondjuk, és megfogadja, többet nem találkozik kártevőkkel.
+1 Epilógus: Egy mentőcsónak sosem árt, és a merevlemezünk is meghibásodhat: ezért mindig legyen mentés egy külön, külső merevlemezen a fontos adatokról!
Köszönöm a figyelmet, ha egy embernek sikerül megúsznia, már megérte. :)